Aids - nemoc chudých (aneb. když je Anet bez nápadů)

16. května 2016 v 21:16 | Anet
Fajn. Tohle není creepypasta. Jde o článek ze starých novin -no jo, dlouho jsem nic nevydala, tak asi proto-. Zaujal mě na tom ten obrázek (to mi připomnělo creepypastu), tak snad to někoho zaujme ^^
Spíš jde o to, aby bylo trochu poznat, že jsem na tohle tady nezapomněla. Článek není z internetu, musela jsem ho pracně přepsat, aby jste si nemysleli ^^
(možnost výskytu chyb a překlepů, pokud se chyba opakuje, v té době se to tak psalo)


2. prosince 1991
V prosinci uplyne deset roků ode dne, kdy o aids vyšel - ve speciolizovaném lékařském časopise New England Journal of Medicine - první odborný článek. Za ta léta se podařilo, především díky moderní biologii, ledacos - odhalit virus HIV, který aids vyvolává, najít lék, jenž průběh onemocnění alespoň zpomalí, a vyvinout první vakcíny, ty se v současné době ověřují na dobrovolnících. Přesto se aids lavinovitě šíří dál. Nemluví se již o epidemii, nýbrž o pandemii. USA se 170 tisíci nemocnými je zemí nejvíce postiženou, následuje Uganda, Tanzanie, Brazílie... Na celém světě trpí aidsem celkem 350 tisíc lidí.

Chmurná prognóza
Výskyt aids dnes hlásí prakticky všechny země světa, avšak udávaná čísla jsou právě jen špičkou ledovce, kterou můžeme zahlídnout. Skutečný stav nepostihují především proto, že mnohé země si nemůžou dovolit v potřebném rozsahu aids testovat - zejména se to týká chudých africký a asijských států. Navíc to, co se registruje nyní, je vlastně obraz situace, která byla před deseti lety. To je totiž přibližně doba nezbytná k tomu, aby příznaky nemoci byly patrné.
Odhadovat příští vývoj není snadné. Nová zjištění však potvrzují už dřívější předpovědi, že v nejvíce postižených oblastech může aids způsobit úbytek obyvatel. Zejména vyhlídky zemí třetího světa jsou neradostné. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace v nich v roce 1985 žilo 30% z celkového počtu lidí infikovaných virem HIV. Koncem tisíciletí to však má být už celých 90 % - a to z 25 až 30 miliónů lidí, o nichž se předpokládá, že budou tímto virem napadeni.

Nebezpečná láska
Už neplatí, že se aids šíří především mezi homesxuály. A přestože i dnes je častou cestou nákazy krev, hlavně na jehlách narkomanů, je aids v podstatě chorobou přenášenou sexuálně. Od klasických pohlavních chorob - syfilis a kapavky, které jsou dnes ve světě opět na vzestupu - se aids liší tím, že je nevyléčitelný.
Lidé se však milují všude. Proč tedy je aids méně častý v zemích bohatých? Vysvětlení je poměrně snadné. Ve velkých městech bohatých zemí jsou počty mužů a žen víceméně v rovnováze. Velká města chudých zemí přitahují mladé muže - slibují najít práci, zbohatnout. Proto v nich muži svým počtem mnohonásobně převažují nad ženami. Přicházejí sem však i mladé ženy a dívky - také jdou za prací a výdělkem a mnohdy končí jako prostitutky.
Život v takovýchto aglomeracích s sebou nese častěji než jinde střídání partnerů, prostituci. Klasické pohlavní choroby se zde neléčí tak důsledně jako v zemích bohatých. Přes sliznici postiženou jinou pohlavní nemocí má virus aidsu cestu do organismu velmi usnadněnou.

Varovný případ Thajska
Podle odhadu úřadu předsedy thajské vlády je dnes v zemi infikováno virem HIV 300 až 400 tisíc lidí a někteří odborníci se domnívají, že toto číslo se může během roku až zdvojnásobit. Hlavní příčinou je zde zřejmě prostituce, významný ekonomický prvek rozvíjející se země. Přestože je v Thajsku zakázána, společensky se toleruje a mnohamiliónová thajská metropole Bangkok světově proslula jako město hojné, levné lásky.
Udávané počty prostitutek se v Thajsku výrazně liší - pohybují se od 200 tisíc do 2 miliónů. I podle velmi střízlivých spodních odhadů si však zde prostitucí vydělává každá čtyřicátá žena ve věku 13 až 29 let. Ministerstvo zdravotnictví se domnívá, že 14 procent z nich je infikováno virem HIV.
Světová zdravotnická organizace vzala v úvahu počet narkomanů, prostitutek, jejich zákazníků a jejich dalších partnerů a dospěla k závratnému číslu 8 až 9 miliónů lidí ohrožených dnes v Thajsku aidsem. Varovné hlasy rovněž upozorňují, že nákaza se začíná šířit za hranice. Ekonomický vzestup země poskytl thajským děvčatům jiné možnosti výdělku a do země nyní přijíždějí vydělávat prostitucí děvčata odjinud. Když se vracejí, virus si odvážejí s sebou...

Každé nové onemocnění je zbytečné!
Na rozdíl od jiných epidemií, které decimovaly či dosud decimují rozvojové země, neexistuje v boji proti aidsu účinná strategie, kterou by vlády mohly vyhlásit a začít uplatňovat. Jeho šíření neovlivní vysušení bažin, jako tomu je v případě malárie, ani fungující kanalizace, která pomáhá potlačovat choleru, ale ani dosud nejspolehlivější preventivní opatření proti mnoha nemocem - lepší výživa. "Jedinou zbraní, kterou proti aidsu máme, jsou prezervativy," prohlásil jeden z delegátů letošní konference o aidsu v italské Florencii.
Šest miliónů lidí nakažených virem HIV v Africe s centrem infekce v subsaharských zemích a asi jeden milión v Asii, která je ovšem víc ohrožena než Afrika, protože v ní žijí téměř tři čtvrtiny veškerých obyvatel světa, konstatovalo se dále na konferenci. Otázka peněz je tu ovšem klíčová. Zaznělo zde například i to, že mnohé africké státy mají dnes na zdravotnictví stejné množství peněz jako v šedesátých letech, v průměru 3,5 dolaru na hlavu. Pro srovnání - v USA či Skandinávii je to částka 1 000 dolarů. Za 15 měsíců, což je dnes průměrná doba přežívání nemosných s plně rozvinutou chorobou, přijde léčení jednoho pacienta v USA na 75 tisíc dolarů.
Jistou naději představují vakcíny, které se nyní ověřují v USA a západní Evropě. Světová zdravotnická organizace doufá, že alespoň některé budou k dispozici během tří let, aby se mohly začít testovat ve čtyrech rozvojových zemích . Brazílii, Rwandě, Thajsku a Ugandě, částečně vybraných pro vysoké procento infikovaných. Zatím jediné, co může zásadně pomoci, je přesvědčit lidi, aby změnili své sexuální chování. Je to stejná strategie, která se osvědčila v boji proti klasickým pohlavním chorobám. Osvědčila se i u amerických homosexuálů, mezi nimiž procento nákazy aidsem v nedávných letech výrazně pokleslo. A jako u každé epidemie, platí i v případě aidsu, že opatření zavedené v počátku epidemie je mnohem účinnější než stejné opatření později. Čas běží.

Veronika MaxováTakto se - podle kresby z 18. století - chodilo na návštěvu k lidem nakaženým morem. Oděv byl ze saiánové kůže, oči v masce z křišťálu a nos naplněný vonnými esencemi. Možná by se tak rádi oblékli i někteří naši spoluobčané, alespoň ti, kteří v nedávném výzkumu veřejného mínění sdělili, že by za sousedy nechtěli mít, kromě Romů atd., také nemocné aidsem. Přitom přenos viru HIV je velmi obtížný. Nejvíce je ho v krvi a ve spermatu, v menším množství je v poševním sekretu a mateřském mléku. K infekci může dojít při předání velkého množství krve (například při transfúzi) nebo při opakovaných menších dávkách. Bylo by velmi zlé, kdyby podobné postoje veřejnosti způsobily, že ti, co mají podezření na nákazu, lékařskou pomoc neyhledají. Včasná léčba průběh nemoci významně zpomalí a mnohé další před infekcí uchrání.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ScratchThem ScratchThem | E-mail | Web | 17. května 2016 v 21:53 | Reagovat

HIV je strašný virus... Přeji si, aby proti němu vymysleli vakcínu... A ti lidé nesmírně trpní. Každý se k nim bojí přiblížit i když vědí, že se to přenáší jen tělesnými tekutinami..

2 Ami Ami | E-mail | Web | 17. května 2016 v 22:09 | Reagovat

Aids nie je žiadná sranda, čo je teda vážne najhoršie, nedá sa vyliečiť. Ľudia sa k tomu nechcú priznať, preto nechodia k lekárom a nevedome to šíria. Čo mi pripomína, že podobný prípad mal aj Charlie Sheen, ktorý to tajil asi rok, alebo viac a každèmu, kto o tom vedel, musel dávať "príplatky" niekoľko 10 000 dolárov, len aby mlčali. Aj keď on má HIV.
Jednoducho strašná choroba.

A jednoducho super článok a ja chcem ďaľšiiiii! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama